Vortāla darbība pārtraukta uz nenoteiktu laiku. Jaunas preses relīzes publicētas netiks.

Eiropas Savienība un NATO

Sākas Baltijas bataljona vērtēšanas mācības „Baltic Eagle 2009”

Publicēts 2009-06-01 12:31:39

Samazināt palielināt tekstu

Rīt, 2.jūnijā, plkst.11 Ādažu bāzē ar svinīgu ceremoniju sāksies NATO Reaģēšanas spēkiem (NATO Response Force (NRF)) deleģētās Baltijas valstu bruņoto spēku kopējās vienības – Baltijas bataljona – mācības „Baltic Eagle 2009”, kas līdz 17.jūnijam notiks Latvijā, Ādažu poligonā.

Mācību atklāšanas ceremonijā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālmajors Juris Maklakovs, triju Baltijas valstu Sauszemes spēku vadība un Dānijas bruņoto spēku padomnieku un mācību grupas personāls.

Jau ziņots, ka mācības ir plānojuši Baltijas valstu Sauszemes spēku komandieri. Aptuveni 1100 karavīri piedalīsies mācībās, kuru mērķis ir pārbaudīt bataljona kaujas gatavību dalībai NRF. Latvijas bruņotos spēkus mācībās pārstāvēs vairāk nekā 500 karavīru. Mācībās tiks iesaistītas aptuveni 200 tehnikas vienības, tostarp 40 bruņutransportieri. Tās atbalstīs arī Gaisa spēku helikopters, lai nepieciešamības gadījumā veiktu medicīnisko evakuāciju un ugunsgrēku dzēšanu Ādažu poligonā ar speciālu ugunsdzēšamo ierīci „Bamby Bucket”.

Mācības „Baltic Eagle 2009” izmaksās 148 tūkstošus latu, no kuriem aptuveni 40 procentus Lietuva un Igaunija atgriezīs Latvijai uzreiz pēc mācībām par tām sniegtajiem uzņemošās valsts atbalsta pakalpojumiem. Jāpiebilst, ka atlikusī summa nonāks pie Latvijas uzņēmējiem, tādējādi „sildot” valsts ekonomiku.

Bataljona gatavību vērtēs saskaņā ar NATO pieņemtajām standarta procedūrām. To veiks Baltijas valstu bruņoto spēku pārstāvji un atbalstīs Dānijas bruņoto spēku padomnieku un mācību grupas personāls, kuram jau vairākus gadus ir bijusi nozīmīga loma Baltijas valstu Sauszemes spēku brigādes apmācībā. Savukārt pārstāvji no NATO uzraudzīs vērtēšanas procesa gaitu.

Visas dalībvalstis jau ir pārbaudījušas Baltijas bataljonam deleģēto apakšvienību kaujas gatavību mācībās, kuras vadīja Baltijas bataljona starptautiskais personāls vai arī tās tika vadītas nacionālajā līmenī. Šoreiz mācībās „Baltic Eagle 2009” visi spēki un operācijas tiks vadītas kopīgi.

Saskaņā ar mācību plānu NATO Reaģēšanas spēki izvietosies militārā konflikta reģionā un veiks plaša mēroga operācijas, tostarp spēku pārvietošanos, uzbrukuma un aizsardzības uzdevumus.

Mācības notiks trīs posmos: spēku koordinēšanas, lauka mācību un kaujas šaušanas posmā. Mācībās Ādažu poligonā pielietos jaunus un mūsdienu kaujas prasībām atbilstošus ieročus un ekipējumu, tostarp trešās paaudzes vadāmās prettanku raķetes „Spike”, smagos 8x8 daudzfunkcionālos transporta līdzekļus un bruņutransportierus „SISU”, triecienšautenes „G36” un cita veida bruņojumu.

Mācību laikā Baltijas valstu karavīri lietos vienotas kaujas procedūras un vienotu valodu, tomēr būs atsevišķas atšķirības. Piemēram, lietuviešu karavīri izmantos bruņutransportierus „M 113”, igauņi - bruņutransportierus „SISU”, bet latviešu karavīri lietos bruņotas apvidus automašīnas „Humvee”.

NBS atvainojas par sagādātajām neērtībām, kas var rasties Ādažu un Sējas novada iedzīvotājiem sakarā ar to, ka dažas no kaujas šaušanas mācībām notiks arī agrā rīta un vēlā vakarā stundā, kā arī ar palielinātu militāro transporta līdzekļu kustības intensitāti pa Ādažu poligona koplietošanas un tam pieguļošajiem ceļiem, kas saskaņā ar mācību scenāriju plānota 5. un 10.jūnijā, kā arī īslaicīgiem ierobežojumiem poligona koplietošanas ceļu izmantošanai mācību laikā, tostarp arī kaujas šaušanas mācībās no 14. līdz 16.jūnijam. 

Baltijas bataljons dibināts 2007.gadā ar kopīgu Baltijas valstu vienošanos. Igaunijas, Latvijas un Lietuvas bruņotie spēki nodrošināja personālu bataljona kājnieku rotai, kaujas atbalsta elementus un citas kaujas spējas. Katra no valstīm ir atbildīga par sava kontingenta nodrošinājumu. Kopumā Baltijas valstis ir devušas nozīmīgu ieguldījumu NATO spēkiem – aptuveni astoņus simtus karavīru. Bataljons savu sešu mēnešu kaujas gatavības periodu kā daļa no NRF sauszemes komponenta 14.rotācijā sāks 2010.gada sākumā.

NATO Reaģēšanas spēki ir augstas gatavības un tehnoloģiski attīstīts kaujas spēks, ko Alianse ir izveidojusi no sauszemes, gaisa, jūras un speciālo spēku komponentiem, kas var tikt ātri izvērsti un kad vien nepieciešams. Tie ir spējīgi veikt kaujas uzdevumus jebkurā pasaules vietā plašā operāciju spektrā.

Preses un citu masu informācijas līdzekļu pārstāvju ievērībai!

Aicinām Jūs piedalīties mācību „Baltic Eagle 2009” atklāšanas ceremonijā rīt, 2.jūnijā, plkst.11, kas notiks Ādažu bāzē, kā arī viesu un preses dienā, kas notiks 16.jūnijā Ādažu poligonā. Pieteikšanās pie mācību Preses centra virsnieces virsleitnantes Ineses Kočotes pa tālruni 29361948.

www.mod.gov.lv

Preses relīzes iesniedzēja kontaktinformācija šobrīd nav pieejama.

Copyright © 2007-2022 PRCentrs.Lv